Wiszniów po wojnie został spalony i zdewastowany. Pozostał kościół, stara szkoła, ruiny w folwarku, organistówka. Do powojennego Wiszniowa powrócili mieszkańcy, a z czasem osiedlali się kolejni. Jak się im wiodło? Jak wyglądała wieś w pierwszych latach po wojnie?
Niewiele zachowało się z tamtego okresu: kilka starych chałup, spichlerz, a zdjęć niewiele i na nich nie sposób poznać, kto na nich jest. W XXI wieku znalazły się jednak narzędzia i możliwości przywracania przeszłości. Powstała grupa na Facebooku "Stare zdjęcia z Wiszniowa", w której umieszczono wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć z czasów po wojnie (lata 50-60 XX wieku). Kolejna grupa i strona "Kresy Bliskie" przywraca pamięć o regionie i angażuje w poszukiwania informacji o przeszłości Wiszniowa, Mircza czy Dołhobyczowa. I tu należałoby kończyć gdyby nie to, że nagle pojawiły się nieznane zdjęcia z lat 1965 - 1969 z Polskiego Atlasu Etnograficznego autorstwa Janusza Bohdanowicza. Zdjęcia przedstawiają kilka chałup i budynków gospodarczych. Niby niewiele, ale to jedyne takie zdjęcia pokazujące jak wyglądały chaty mieszkańców oraz ich najbliższe sąsiedztwo.
1965 r. chałupa w Wiszniowie |
1965 r. jedyna ocalała chałupa sprzed 1939 r. |
1965 r. nowy dom |
1965 r. chałupa i sad |
1965 r. nowa chałupa |
Zobacz także:
1. Polski Atlas Etnograficzny w Federacji Bibliotek Cyfrowych
https://rcin.org.pl//dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=location-administrative-unit-present:%22Wiszni%C3%B3w%2C+pow.+Hrubieszowski%2C+woj.+Lubelskie%22&ipp=64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz